Obrączki ze złota z grawerem ręcznym

Grawerowanie biżuterii

Piotr

Grawerowanie biżuteri

Grawerowanie oferuje nieskończone możliwości spersonalizowania zakupionej biżuterii i tworzy dodatkowo wartość sentymentalną wygrawerowanego przedmiotu.

W tym artykule wytłumaczymy czym jest grawerowanie, jego historię oraz przedstawimy techniki grawerowania i porównamy je ze sobą.

Jak to się robi, czyli czym jest grawerowanie?

Grawerowanie można określić jako wykonanie wgłębień w metalu o różnych głębokościach, przekroju i kształtach.

Jest ono jedną z najstarszych metod zdobienia przeróżnych powierzchni, nie tylko biżuterii, i sięga ono około 500 000 lat wstecz. Pierwszym dowodem znanym nam dzisiaj jest muszla z wygrawerowanymi wzorami z Indonezji. Czyli śmiało można stwierdzić, że jest to technika stara jak Świat.

Obecnie najczęściej graweruje się litery i wzory.

Współczesne techniki grawerowania można podzielić na dwie kategorie:

  • grawerowanie ręczne
  • grawerowanie maszynoweObie techniki mają swoje atrybuty, które postaramy się nakreślić.

Grawerowanie Ręczne.

Jak sama nazwa wskazuje wykonane jest ono ręcznie przez człowieka. Do rytowania ręcznego służą rylce, czyli różnego rodzaju i o różnych profilach, ostre narzędzia ze stali, które osadzone są w drewnianych uchwytach. Pozwalają one grawerowi wykonać zadanie, przy użyciu różnych technik.

I to właśnie w ten sposób grawerowano przez wieki.

Grawerowanie ręczne ograniczone jest jedynie przez powierzchnię grawerowanego elementu i wyobraźnię osoby wykonującej to zadanie.

Graweruje się obrazy, powtarzające wzory oraz litery.

Smutne jest to, że grawerowanie ręczne staje się coraz rzadsze w dzisiejszych czasach. Jest ono bardziej czasochłonne, właściwie jest ono sztuką samą w sobie, a przez to może być stosunkowo droższe względem drugiej z technik, czyli graweru maszynowego.

Grawerowanie maszynowe

Jest wynikiem rozwoju człowieka i technologii, która nas otacza. Właściwie można stwierdzić, że na chwilę obecną większość grawerów wykonywana jest tą techniką. Jest ona na pewno szybsza i można by również pokusić się o stwierdzenie, że eliminuje ona możliwość popełnienie ludzkiego błędu. Jednak maszynę także musi obsłużyć człowiek … 🙂

Na chwilę obecną dominują dwie technologie w tym typie graweru:

  • grawer laserowy
  • grawer diamentową końcówką

Oba typy są precyzyjne i można dzięki tym urządzeniom, wygrawerować bardzo skomplikowane motywy oraz wzory z dużą dokładnością.

Który typ grawerowania jest lepszy?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależeć będzie od potrzeb, świadomości oraz intencji osoby zamawiającej te usługę.

Każda ma swoje zalety względem tej drugiej.

W grawerowaniu maszynowym na pewno ważnym aspektem jest szybkość, precyzja i fakt, że można wykonać grawer nawet na bardzo cienkiej czy malutkiej powierzchni. Jednak grawer jest płytszy i nie na daje się by robić go np. na zewnętrznej stronie obrączki, gdyż szybko może się zetrzeć.

Dodatkowo każdemu grawerowi maszynowemu będzie brakować Duszy, gdyż wartością samą w sobie przy grawerowaniu ręcznym, jest fakt, że ktoś pochylił się nad projektem, pomyślał i zrobił to mając jedynie tylko jedno podejście. Jest to coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, gdyż każdy człowiek , który wykonuje grawer ręczny ma swój unikatowy styl, którego nie spotka się nigdzie indziej na Świecie.

W GOLDPORT ponieważ łączymy tradycję z nowoczesnością oferujemy naszym Klientom obie techniki grawerowania biżuterii. Jeśli macie pomysł na spersonalizowanie biżuterii zapraszamy do kontaktu z nami.

Obrączka z grawerem ręcznym

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
On Key

Posty, które mogą cię zainteresować

Obrączki ze złota z grawerem ręcznym

Grawerowanie biżuterii

Grawerowanie biżuteri Grawerowanie oferuje nieskończone możliwości spersonalizowania zakupionej biżuterii i tworzy dodatkowo wartość sentymentalną wygrawerowanego przedmiotu. W tym artykule wytłumaczymy czym jest grawerowanie, jego historię

czytaj więcej »
Złota obrączka eternity z brylantami

obrączka z brylantami eternity

  OBRĄCZKA ETERNITY Z BRYLANTAMI W DWOKOLOROWYM ZŁOCIE.   Diamentowa obrączka eternity  jest iskrzącym się synonimem  ideału nieskończoności, noszonym na palcu przez coraz większą ilość

czytaj więcej »